Nadácia SPP podporuje medzigeneračné prepojenie v komunitách po celom Slovensku

Nadácia SPP otvára ďalší ročník úspešného grantového programu SPPoločne pre komunity, ktorý je tento rok zameraný na posilnenie medzigeneračných väzieb a podporu vzájomného prepájania generácií v spoločenskom živote. Grantový program je určený organizáciám a iniciatívam, ktoré vytvárajú priestor pre stretávanie mladších a starších, vzájomné učenie sa a spoločné trávenie času. V tomto ročníku nadácia prerozdelí 200-tisíc eur, pričom o podporu sa môžu žiadatelia uchádzať do 12. mája 2025.

Program SPPoločne pre komunity tento rok podporí projekty, ktoré prepájajú generácie rôznorodými spôsobmi – od spoločných tvorivých dielní, komunitných záhrad, remeselných kurzov či športových podujatí až po spoločné vzdelávanie v oblasti technológií alebo umeleckých činností. Cieľom je vytvárať priestor na zdieľanie skúseností, vzájomné učenie sa, porozumenie aj budovanie pevných vzťahov medzi ľuďmi rôznych vekových skupín. „Verím, že skutočne silná komunita vzniká tam, kde sa ľudia – bez ohľadu na vek – stretávajú, načúvajú si a inšpirujú sa navzájom. Každá generácia má čo ponúknuť. Potrebujeme len vytvárať priestor na dialóg, zdieľať svoje príbehy a učiť sa jeden od druhého,“ hovorí Zlatica Vargová, správkyňa Nadácie SPP.

Kto sa môže zapojiť?

O grant môžu požiadať mimovládne organizácie, zariadenia sociálnych služieb, kultúrne inštitúcie, školské zariadenia, samosprávy, obce a mestá. Maximálna výška podpory na jeden projekt je až 4 000 eur.

Ako sa zapojiť?

Projekty je možné predkladať do 12. mája 2025 a to výhradne online na stránke nadaciaspp.eprojekty.sk.

 

Aké projekty budú podporené?

Grantová výzva je zameraná najmä na tieto oblasti:

  • Medzigeneračné vzdelávanie a mentoring
  • Spoločné kultúrne a voľnočasové aktivity
  • Podpora psychickej pohody seniorov
  • Dobrovoľnícke iniciatívy s účasťou viacerých generácií
  • Vznik alebo oživenie priestorov pre medzigeneračné stretávanie

Dôležité termíny:

  • Vyhlásenie programu: 23. apríla 2025
  • Uzávierka predkladania projektov: 12. mája 2025
  • Zverejnenie podporených projektov: 11. júna 2025
  • Realizácia projektov: 15. júna – 15. novembra 2025

Nadácia SPP zverejnila výsledky aktuálneho ročníka grantového programu Športuj aj Ty!, ktorého cieľom je podporovať pohybové a športové aktivity detí a mladých ľudí. Tento rok Nadácia SPP prerozdelí 200 000 € medzi 121 projektov z celého Slovenska. Podporené projekty umožnia športovanie viac ako 23 000 deťom a mladým ľuďomvo veku od 6 do 26 rokov.

Záujem o grantový program bol aj tento rok vysoký – do výzvy bolo prihlásených 444 projektov, z ktorých odborná hodnotiaca komisia vybrala tie najkvalitnejšie a najprínosnejšie.

„Veľký počet kvalitných žiadostí svedčí o tom, že na Slovensku pôsobí množstvo aktívnych ľudí a organizácií, ktorým záleží na pohybe a zdraví detí a mládeže. V Nadácii SPP si vážime ich prácu a sme radi, že môžeme byť ich partnerom na tejto ceste,“ hovorí správkyňa Nadácie SPP Zlatica Vargová.

Medzi podporenými organizáciami dominujú športové kluby a mimovládne organizácie, ktoré sa venujú deťom a mládeži. Projekty pokrývajú široké spektrum športových aktivít – od najpopulárnejších ako futbal, florbal, atletika, tanec, hokej či beh, až po menej tradičné športy ako footgolf, cornhole, voltíž, parahokej či bouldering.

Najviac podporených projektov pochádza z Bratislavského a Žilinského kraja. Finančná podpora smeruje na organizáciu športových podujatí, pravidelných tréningových aktivít, sústredení a športových kempov.

Grantový program Športuj aj Ty! Nadácia SPP spustila už po štvrtý raz a jeho popularita medzi žiadateľmi každoročne rastie. Podporené projekty sú dôkazom, že zmysluplná pomoc má skutočný dopad – priamo v regiónoch, komunitách, školách i športových kluboch.

Výsledky a všetky bližšie informácie o grantovom programe sú k dispozícii na webe Športuj aj Ty! - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Nadácia SPP otvára nový ročník grantového programu Športuj aj Ty, ktorý je zameraný na podporu športových aktivít pre deti a mládež vo veku 6 – 18 rokov a pre deti a mládež so zdravotným znevýhodnením vo veku 6 – 26 rokov. Cieľom programu je podpora zdravého životného štýlu, sprístupnenie športových a rekreačných aktivít, ako aj podpora športových podujatí na Slovensku. V tomto ročníku Nadácia SPP rozdelí celkovo 200 000 eur, pričom maximálna výška podpory na jeden projekt je 3 000 eur. Organizácie môžu svoje projekty predkladať elektronicky do 17. marca.

Grantový program je určený pre organizácie, ktoré sa venujú športu a podpore detí a mládeže, ako napríklad športové kluby, telovýchovné jednoty, mimovládne organizácie, dobrovoľné hasičské zbory a centrá voľného času. Každý subjekt môže predložiť jeden projekt, ktorý musí byť v súlade s jeho zakladacím dokumentom.

„Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu – nielen pre deti, ale pre nás všetkých. Dnes, keď deti trávia viac času pri obrazovkách než na ihriskách, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým, motivovať ich k pohybu a vytvárať im podmienky, v ktorých bude šport prirodzenou a zábavnou súčasťou ich života. V Nadácii SPP chceme podporovať všetky deti a mladých ľudí, ktorí sa chcú hýbať, pretože vieme, že zdravý pohyb prospieva telu aj mysli. Držíme palce nielen im, ale aj trénerom, učiteľom a rodičom, ktorí ich na tejto ceste podporujú a venujú im svoj čas a energiu," priblížila pohľad Nadácie SPP jej správkyňa Zlatica Vargová.

Podporované oblasti v rámci grantového programu:

  • Rozvoj rekreačného a výkonnostného športu
  • Pravidelná tréningová a záujmová činnosť
  • Organizácia športových podujatí a aktivít
  • Športové tábory a sústredenia

Nadácia SPP dlhodobo podporuje verejnoprospešné projekty zamerané na rozvoj športu, talentu a zdravého životného štýlu vo všetkých regiónoch. Grantový program Športuj ja Ty! prispeje k vytvoreniu lepších podmienok pre mladé športové talenty na Slovensku.

Žiadosti o podporu je možné predložiť len elektronicky, prostredníctvom registračného formulára v online systéme na adrese https://nadaciaspp.eprojekty.sk do 17. marca 2025, do 23.59 h. Výsledky budú zverejnené: 16. apríla 2025. Aktivity projektov musia byť zrealizované na území Slovenska a ukončené v období do 30. septembra 2025

Presné podmienky a všetky bližšie informácie o grantovom programe nájdete webstránke Nadácie SPP: Grantový program Športuj aj Ty! - Nadácia SPP.

Nadácia SPP v rámci Programu Podpory partnerstiev poskytla finančnú podporu projektu, ktorý zvýši dostupnosť prvej pomoci v areáli Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP). Partnerstvo medzi neziskovou organizáciou Pro Orthopediae, n.o. a UNLP Košice umožnilo kúpu automatických externých defibrilátorov (AED), ktorú Nadácia SPP podporila sumou 15 000 €.

Prečo sú AED dôležité?
Automatické externé defibrilátory (AED) predstavujú moderné zariadenia, ktoré dokážu zachrániť život tým, že diagnostikujú a poskytnú prvú pomoc pri náhlych poruchách srdcového rytmu. Tieto prístroje sú navrhnuté tak, aby ich dokázala bezpečne obsluhovať aj laická verejnosť. Hlavnou výhodou externých defibrilátorov je schopnosť rýchlo zasiahnuť – dramaticky skracujú čas potrebný na poskytnutie pomoci a zvyšujú šance postihnutého na prežitie ešte pred príchodom profesionálneho zdravotníckeho tímu.

Ako AED pomôžu Košičanom?
Zakúpené prístroje budú strategicky umiestnené na najfrekventovanejších miestach areálu Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura, kde sa denne pohybujú stovky pacientov, návštevníkov a zamestnancov. Táto iniciatíva je ukážkou efektívnej spolupráce medzi neziskovým sektorom a zdravotníckou inštitúciou. Vďaka podpore Nadácie SPP sa podarilo zrealizovať projekt, ktorý má potenciál zachrániť mnohé ľudské životy.

O podporovateľoch a partneroch
• Nadácia SPP: Už tradične podporuje projekty zamerané na rozvoj komunít, zvýšenie bezpečnosti a kvalitu života. Program Podpory partnerstiev spája organizácie, ktoré riešia dôležité výzvy pre spoločnosť.
• Pro Orthopediae, n.o.: Od roku 2008 aktívne podporuje vzdelávanie a modernizáciu pracoviska Kliniky ortopédie a traumatológie pohybového ústrojenstva UNLP Košice. Organizácia sa podieľa na odborných podujatiach, modernizácii priestorov a prístrojového vybavenia, čím prispieva k zlepšeniu komfortu pacientov i kvality liečby.

Nadácia SPP už 22 rokov aktívne pôsobí v oblasti neziskového sektora na Slovensku. Prostredníctvom grantových programov i partnerských projektov podporujeme verejnoprospešnosť, komunity aj individuálne príbehy. Na 11. výročnom stretnutí Asociácie firemných nadácií a nadačných fondov Slovenska (ASFIN), sme získali Certifikát transparentnej firemnej nadácie za rok 2023. Dokument je potvrdením, že Nadácia SPP spĺňa vysoké štandardy transparentnosti, efektívnosti a zodpovednosti v oblasti svojho hospodárenia a správy finančných prostriedkov.

Prečo je transparentnosť dôležitá?
Získanie Certifikátu transparentnej firemnej nadácie je pre Nadáciu SPP významným krokom k ešte väčšej dôvere verejnosti a partnerov. Transparentnosť v hospodárení s finančnými prostriedkami je kľúčová pre každú nadáciu či nadačný fond, ktoré sa venujú charitatívnej a verejnoprospešnej činnosti. Certifikácia od ASFIN potvrdzuje, že Nadácia SPP dôsledne dodržiava zásady otvorenosti a zodpovedného nakladania s prostriedkami, ktoré sú jej darované na podporu rôznych iniciatív.

Certifikát transparentnosti udeľuje ASFIN organizáciám, ktoré splnia náročné kritériá, ako sú:
Jasné pravidlá a postupy pri rozhodovaní o rozdeľovaní finančných prostriedkov.
Zverejňovanie informácií o činnosti nadácie, finančných výsledkoch, projektoch a výstupoch.
Súlad s etickými normami v oblasti správy darovaných prostriedkov.
Vysoká úroveň zodpovednosti voči verejnosti, darcom a prijímateľom pomoci.

„Získanie tohto certifikátu je pre nás nielen potvrdením našich hodnôt, ale aj záväzkom pokračovať v podpore komunít a ľudských príbehov s maximálnou zodpovednosťou. Sme hrdí, že už 22 rokov prispievame k lepšiemu Slovensku, pričom transparentnosť je jednou z našich kľúčových zásad. Toto ocenenie je pre nás motiváciou pokračovať v našej práci s ešte väčším nasadením a srdcom pre Slovensko.“ uviedla Zlatica Vargová, správkyňa Nadácie SPP.

Nadácia SPP bola založená 19. novembra 2002 spoločnosťou SPP, ktorá vníma svoju korporátnu nadáciu ako účinný nástroj na rozvoj občianskej spoločnosti poskytujúci pomoc ľuďom v ťažkých životných situáciách pomocou podpory rôznych projektov. Nedávno sme oslávili 22 rokov a ako jedna z najväčších neziskových organizácií sme za ten čas rozdelili už viac ako 60 miliónov eur.

V rámci rôznych iniciatív podporujeme zodpovedné a udržateľné riešenia v oblasti vzdelávania, ekologických projektov, pomoci znevýhodneným skupinám obyvateľstva a kultúrnych aktivít. Taktiež pravidelne organizujeme grantové programy, ktoré umožňujú organizáciám a jednotlivcom predkladať svoje nápady na realizáciu inovatívnych projektov.

Získanie Certifikátu transparentnej firemnej nadácie od ASFIN je pre Nadáciu SPP významným krokom vpred a dôkazom jej záväzku k transparentnosti, efektívnosti a zodpovednosti.

ASFIN je organizácia združujúca firemné nadácie, ktoré sa venujú filantropickým aktivitám a podpore rôznych projektov a iniciatív v spoločnosti. Jej cieľom podporovať rozvoj firemného darcovstva, zvyšovať povedomie o spoločenskej zodpovednosti firiem a pomáhať koordinovať činnosť firemných nadácií na Slovensku. Dlhodobo sa usiluje o presadzovanie princípov transparentnosti a etiky v oblasti firemného darcovstva. Od roku 2017 udeľuje Certifikáty transparentnosti. Podmienkou ich získania je pôsobenie v súlade s Kódexom transparentnej firemnej nadácie/nadačného fondu.

Kódex transparentnej firemnej nadácie a nadačného fondu definuje 23 atribútov z oblasti riadenia, finančných prehľadov, udeľovania grantov a komunikácie, ktoré musia držitelia certifikátov naplniť. Súlad každoročne overuje spoločnosť KPMG, ktorá pri audite a udeľovaní certifikátov spolupracuje s asociáciou dlhodobo. Viac na túto tému nájdete na webe asociácie: kto sme – ASFIN.

Nadácia SPP v spolupráci s Asociáciou pomoci postihnutým APPA uzavreli tohtoročnú výzvu grantového programu O krok vpred. O finančnú podporu požiadalo až 269 žiadateľov – osôb so zdravotným znevýhodnením.

Po dôkladnom posúdení hodnotiacou komisiou bude podporených 42 osôb v sume 30 tisíc eur. Cieľom podpory je pomoc vybraným jednotlivcom so zmyslovým, telesným alebo mentálnym znevýhodnením a príspevok na ich rehabilitácie. O krok vpred je program určený na podporu jednotlivcov - fyzické osoby s trvalým pobytom na Slovensku. Pomocou vlastných grantových programov sa snažíme prispievať ku kvalitnejšiemu životu a dostupnej starostlivosti pre zdravotne znevýhodnených, dlhodobo chorých a ľudí v nepriaznivej sociálnej situácii. V rámci programu O krok vpred preto podporujeme aktivity, ktoré im môžu pomôcť cítiť sa lepšie.

Viac o programe O krok vpred nájdete tu:  https://www.nadaciaspp.sk/programy/grantovy-program-o-krok-vpred/

Tohtoročný grantový program SPPravmeTO pre naše deti zameraný predovšetkým na tému duševného zdravia detí vzbudil taký vysoký záujem, že Nadácia SPP pristúpila k navýšeniu sumy podpory na 150 tisíc eur.

Dňa 30. septembra 2024 bol vyhlásený program SPPravmeTo pre naše deti, ktorý vzbudil rekordný záujem. Do uzávierky 28. októbra bolo podaných 831 žiadostí, pričom 783 z nich splnilo podmienky a požiadalo o podporu v celkovej sume viac než 3,1 milióna eur. Tento rok tak program zaznamenal najvyšší počet žiadostí, čo svedčí o raste záujmu o podporu projektov zameraných na vzdelávanie a duševné zdravie detí.

Medzi najpočetnejšími žiadateľmi boli základné školy, ktoré predložili 338 projektov, a občianske združenia (155 žiadostí). Projekty sa zameriavali na široké spektrum tém – od duševného zdravia detí až po rozvoj kreatívnych a sociálnych zručností. Medzi hlavné témy projektov patrili podpora duševného zdravia a pohody (300 projektov), vytváranie bezpečného prostredia a podpora zdravého životného štýlu.

Po dôkladnom vyhodnotení 28 odbornými hodnotiteľmi, komisia odporučila 65 projektov na podporu v celkovej výške 150 000 €. Tieto projekty sa týkajú rôznych regionálnych oblastí, pričom najviac projektov bude podporených v Žilinskom a Košickom kraji. Spolu viac ako 13 000 detí sa zapojí do aktivít, ktoré zameriavajú pozornosť na rozvoj sociálnych, emocionálnych a kognitívnych zručností detí a mládeže, ako aj na prevenciu duševných problémov.

Grantový program SPPravmeTo pre naše deti pokračuje v podpore školských a mimoškolských vzdelávacích aktivít, ktoré majú zásadný význam pre osobnostný a spoločenský rozvoj mladých ľudí. Celkový počet podporených projektov a zapojených detí svedčí o výnimočnej dôležitosti tohto programu a jeho prínose pre vzdelávanie na Slovensku.

Výsledky tohtoročnej podpory, presné podmienky a všetky Ďalšie info o grantovom programe SPPravmeTo pre naše deti nájdete na SPPravme To - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Zámerom programu je podporiť formálne a neformálne vzdelávanie detí na Slovensku, s dôrazom na duševné zdravie. Programom chce nadácia reflektovať na potreby detí a mládeže, ktorých duševné zdravie je v dôsledku celospoločenskej situácie čoraz viac ohrozené. Školy a organizácie môžu prihlasovať svoje projekty do 28. októbra 2024 do polnoci, pričom maximálna výška podpory na jeden projekt je 5 000 eur. Školy a školské zariadenia sú pre deti druhým domovom, miestom, kde trávia veľkú časť svojho dňa, učia sa, rozvíjajú a nadväzujú priateľstvá. Je preto nesmierne dôležité, aby sa aj v tomto prostredí cítili bezpečne. Psychológovia dlhodobo poukazujú na dôležitosť podpory sociálneho a emocionálneho učenia v školách a wellbeing učiteľov. Tiež zdôrazňujú nutnosť prispôsobiť školský systém dnešnej generácii detí a tínedžerov, ktorí vyrastajú v digitálnom svete.

Nadácia SPP považuje za dôležité aj aktívne zapojenie rodičov, aby neostávali ľahostajní k potrebám svojich detí. Zároveň nezabúda ani na učiteľov, ktorí sú často vystavení tlaku, kritike a hodnoteniu spoločnostia chce im aj takto pomôcť lepšie porozumieť správaniu detí.

Ako povedala Zlatica Vargová, správkyňa Nadácie SPP: „Vývoj ostatných rokov a situácia vo svete aj u nás jednoznačne ukazuje, že deti majú čoraz častejšie problémy s duševným zdravím. Trápia sa s úzkosťami, závislosťami, depresiami, ktoré často vedú až k sebapoškodzovaniu, či poruchám príjmu potravy. Nadácia si uvedomuje, že nárast prípadov psychických ťažkostí u detí je alarmujúci a záleží jej nielen na prevencii, ale aj na poskytovaní potrebnej starostlivosti, ktorá im pomôže vrátiť sa k duševnej pohode. Práve preto sme sa rozhodli aktuálny ročník grantu SPPravme To pre naše deti posunúť predovšetkým do tejto oblasti.“

Cieľom programu SPPravme To pre naše deti je:

  • vytvárať na školách, či v rámci voľnočasových aktivít bezpečné a inkluzívne prostredie, kde sa každý žiak, či žiačka môže naplno realizovať
  • šíriť osvetu, riešiť citlivé témy a zvýšiť gramotnosť v oblasti duševného zdravia detí a mládeže, ale aj rodičov
  • zvýšiť povedomie o dôležitosti psychickej pohody u pedagógov; podporiť prepájanie a spoluprácu medzi školou a vonkajšími podnetmi, čím sa škola otvorí širšiemu spektru možností na obohatenie vzdelávacieho procesu
  • znížiť potenciál rozvoja duševných chorôb u detí a podporiť starostlivosť o ich psychiku a včasné vyhľadanie odbornej pomoci.

Podporené tak môžu byť napríklad projekty, v rámci ktorých škola alebo organizácia zorganizuje prednášky, krúžky,  praktické workshopy, alebo aj relaxačné aktivity, cvičenia, či arteterapie. Nadácia podporí projekty, ktoré budú mať za cieľ rozvoj sociálnych zručností, sebaovládania, digitálnej gramotnosti, posilňovanie vzájomných vzťahov a zlepšovania celkovej pohody žiakov.

„Veríme, že spolu dokážeme prispieť k lepšej budúcnosti Slovenska a to aj vďaka tomu, že naše deti budú vyrastať v prostredí plnom podpory a vzájomného porozumenia“  dodáva správkyňa Nadácie SPP.

Žiadosti je potrebné predkladať online prostredníctvom registračného formulára zverejneného na webovej stránke: https://nadaciaspp.egrant.sk/ . Uzávierka predkladania žiadostí je 28. októbra 2024 o 23:59. Podporené projekty zverejní Nadácia SPP 28. novembra 2024.

Jeden subjekt môže predložiť maximálne jeden projekt, ktorý bude zrealizovaný v rámci Slovenska a bude ukončený  do 15. júla 2025.

Presné podmienky grantového programu SPPravmeTo a bližšie informácie nájdete na SPPravme To - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Nadácia SPP vyhlásila v októbri 2023 Mimoriadny grantový program pre Banskú Štiavnicu na podporu obnovy kultúrneho dedičstva poškodeného požiarom. Reagovala tak na pohromu, ktorá zachvátila historické centrum nášho najstaršieho banského mesta. V rámci mimoriadneho grantu bolo podporených 5 projektov v celkovej sume 129 tisíc eur. Spolu 65 tisíc eur získali 2 projekty Slovenského banského múzea (SBM) - Pomoc pre Galériu Jozefa Kollára a Nový otvorený výstavný depozitár zbierky Geológia, ktorý múzeum od 1. augusta slávnostne sprístupňuje verejnosti.

Podporovať aktivity zamerané na humanitárnu pomoc nielen pre ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii alebo v ohrození života, ale aj na podporu organizácií a projektov, ktoré riešia dôsledky živelnej pohromy na území Slovenska, je jedným zo základných cieľov Nadácie SPP. 

Po ničivom požiari, ktorý sa rozšíril v Banskej Štiavnici 18. marca 2023, sa spustila veľká vlna pomoci od ľudí, darcov, dobrovoľníkov a organizácií, ktorých najväčšou výzvou bolo zabezpečiť a zachrániť objekty postihnuté požiarom. Nadácia SPP zamerala svoj grantový program na pomoc školským zariadeniam, kultúrnym inštitúciám a mimovládnym organizáciám, ktoré živel postihol.

V rámci Mimoriadneho grantu pre Banskú Štiavnicu bolo podporených 5 projektov v celkovej sume 129 tisíc eur:

  • Finančnú podporu získalo Slovenské banské múzeum, ktorému sa podarilo vytvoriť nový výstavný depozitár zbierky Geológia s cieľom ochrániť vzácne geologické a mineralogické zbierkové predmety.
  • Galéria Jozefa Kollára získala vďaka podpore od nadácie možnosť zreštaurovať mimoriadne umelecké diela banskoštiavnického rodáka Edmunda Gwerka.
  • Verejná knižnica Eleuzína bude po rekonštrukcii priestorov prístupná všetkým návštevníkom, ktorí budú môcť stráviť príjemný čas pri knihe priamo v tomto priestore.
  • Základná umelecká škola využije potrebné financie na čistenie a opravu poškodených nástrojov,  zakúpenie ozvučovacej a osvetľovacej techniky, ktorá poslúži na skvalitnenie prezentácie žiakov a vyčistenie kostýmov, látok a rekvizít.
  • Finančný príspevok pre združenie Priatelia banskoštiavnickej ZUŠ bude použitý na materiálno-technické vybavenie jednotlivých umeleckých odborov školy.

„Nadácia SPP sa už viac ako 20 rokov snaží pomáhať a podporovať vždy tam, kde je to potrebné. Nielen obyvatelia Banskej Štiavnice, ale  celé Slovensko, ktoré si toto mesto váži a obdivuje ho, s hrôzou sledovalo následky tragického požiaru. Veríme, že mimoriadny grant Nadácie SPP poskytol významnú pomoc a dodal energiu všetkým tým, ktorí neváhali a zachraňovali vzácne kultúrne dedičstvo a historické hodnoty tohto mesta. Veríme, že sme pomohli v tejto neľahkej situácii a budeme naďalej držať palce všetkým pekným projektom, šikovným ľuďom a aktívnym organizáciám, ktoré Banskú Štiavnicu tvoria,“ povedala na slávnostnej prezentácii zrealizovaných projektov SBM Zlatica Vargová, správkyňa Nadácie SPP.

Bližšie informácie a výsledky podpory z Mimoriadneho grantového programu pre Banskú Štiavnicu nájdete na linku: Mimoriadny grantový program pre Banskú Štiavnicu - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Pomoc pre Galériu Jozefa Kollára (reštaurovanie umeleckých výtvarných diel)

Pre požiar vo viacerých budovách na Námestí Sv. Trojice v Banskej Štiavnici bola za pomoci zamestnancov SBM a dobrovoľníkov evakuovaná celá vzácna zbierka - Umelecká história z expozičných a depozitárnych priestorov v Galérii Jozefa Kollára (takmer 6000 ks). Zbierkové predmety boli evakuované a dočasne uložené v priestoroch Starého zámku a v Slovenskej národnej galérii vo Zvolene. Časť zbierkových predmetov bola odborne ošetrená, konzervovaná a reštaurovaná pracovníkmi Slovenského národného múzea v Bojniciach a Maďarskej národnej galérie - Múzea pekných umení v Budapešti.

Po ukončení stavebných, sanačných a maliarskych prác v expozičných a depozitárnych priestoroch v Galérii Jozefa Kollára boli zbierkové predmety opätovne prevezené zo Starého zámku späť do Galérie Jozefa Kollára a tiež do depozitárnych priestorov v Kammerhofe.

Cieľom projektu, na ktorý múzeum získalo príspevok 25 000 eur, bola eliminácia následkov po požiari, naštartovanie činnosti galérie a SBM, ako aj inovatívna práca s kultúrno-historickým dedičstvom v rámci múzejných zbierok. Galéria získala prostriedky na viacero aktivít, ktorými chce skvalitniť zbierkový fond Umelecká história a zvýšiť úroveň umelecko-historického obsahu múzea. V rámci projektu budú zreštaurované mimoriadne umelecké diela banskoštiavnického rodáka Edmunda Gwerka.

Ďalšími aktivitami má byť vytvorenie architektonickej projektovej dokumentácie k novým expozíciám, vytvorenie slovensko-anglického katalógu k novej expozícii a doplnenie zbierky o nové diela súčasného umenia s environmentálnou tematikou.

V súvislosti s realizáciou a ukončením projektu boli dňa 1. 8. 2024 v priestoroch Galérie Jozefa Kollára odprezentované viaceré zreštaurované umelecké diela Edmunda Gwerka a výtvarné diela – obrazy z 18. - 19. storočia zo zbierky SBM – Umelecká história. Zbierkové predmety zreštaurovali skúsení reštaurátori Mgr. art. Miroslav Janšto, Mgr. art. Štefan Kocka a reštaurátorky Mgr. Erika Benická a Mgr. art. Marianna Golemová.

Výtvarné diela zo zbierky Umelecká história zreštaurované v priebehu rokov 2023 - 2025 budú vystavené  na plánovanej výstave Umenie reštaurovania, ktorá bude pre širokú verejnosť sprístupnená v SBM - Galérii Jozefa Kollára v októbri 2025 a potrvá do marca 2026. Viac o Galérii Jozefa Kollára na Múzeum Banska Štiavnica (muzeumbs.sk)

Nový otvorený výstavný depozitár zbierky Geológia v SBM (I. etapa)

Poškodenie expozičných a depozitárnych priestorov v budove Berggericht počas požiaru prinútilo múzeum SBM evakuovať vzácnu zbierku minerálov a hornín (viac ako 40 000 kusov) do dočasných náhradných priestorov v budove Kammerhof. Katastrofálne dôsledky požiaru dokumentujú zničené a silno poškodené vzorky, ktoré boli predtým klenotmi zbierky GEOLÓGIA. Časť zachránených minerálov bola v priebehu rokov 2023 – 2024 odborne ošetrená a konzervovaná v Národním muzeu v Prahe.

Hlavným cieľom projektu, ktorý získal podporu prostredníctvom mimoriadneho grantu Nadácie SPP vo výške 40 000 eur, bola ochrana vzácnych geologických a mineralogických zbierkových predmetov, ktoré boli po požiari uložené v klimaticky nevhodných náhradných priestoroch a sprístupnenie časti zbierky verejnosti unikátnou a príťažlivejšou formou s novým stavebným i technologickým prevedením.

Od 1. augusta 2024 sprístupňuje SBM v priestoroch Kammerhofu verejnosti nový otvorený výstavný depozitár zbierky geológia. Všetci sú vítaní.

V novom depozitári nájdete približne 7000 kusov geologických a mineralogických zbierkových predmetov. Otvorený výstavný depozitár je atraktívny tak pre odborníkov, ako pre aj širokú verejnosť so záujmom o geológiu a mineralógiu.

Projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a zbierke cez Donio SK.

Bližšie informácie na Múzeum Banska Štiavnica (muzeumbs.sk).

Správna rada Nadácie SPP schválila výsledky aktuálneho ročníka grantového programu „SPPoločne pre komunity - Spoznaj svoj región, svoju obec, svoje mesto“. Nadácia SPP rozdelí celkovú sumu 200 tisíc eur na rozvoj regiónov, zachovávanie tradícií, revitalizáciu životného prostredia a zlepšovanie kvality života ľudí na Slovensku. Prostredníctvom grantového programu podporí až 109 organizácií, ktorým záleží na rozvoji komunít, pričom do podporených aktivít sa zapojí viac ako 70 tisíc ľudí. Výsledky tohto programuuverejnila nadácia na svojom webe Grantový program SPPoločne pre komunity - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Grantový program SPPoločne pre komunity je regionálne zameraný verejnoprospešný grantový program, prostredníctvom ktorého chce Nadácia SPP podporovať projekty aktívnych organizácií. Je výnimočný najmä tým, že je adresný – podporuje ľudí a organizácie, ktoré v danom regióne pôsobia a poznajú tak najlepšie jeho potreby.

Počas uplynulých troch ročníkov programu už Nadácia SPP podporila 252 projektov zo všetkých kútov Slovenska a rozdelila 390 tisíc eur.

„Ľudia na Slovensku sa dokážu spojiť pre dobrú vec. Do tohtoročného kola grantového programu prihlásili žiadatelia neuveriteľných 397 projektov. Nadácia SPP chce, aby Slovensko bolo lepším miestom pre život, a to aj vďaka aktívnym komunitám. Mnohé sa zameriavajú na zachovávanie zvyklostí, tradícií a kultúrneho dedičstva, chcú skrášľovať svoje okolie, upevňovať susedské a komunitné vzťahy, ale aj prepájať generácie či spoznávať svoje okolie a svoju identitu. Tento rok sme do názvu programu pridali podtitul Spoznaj svoj región, svoju obec, svoje mesto, lebo sa domnievame, že tento rozmer sa nám zo života začína vytrácať. Chceme, aby ľudia boli hrdí na miesto, kde žijú, aby poznali históriu, pamiatky a výnimočné miesta, zvyklosti a komunitu, v ktorej žijú,“

povedala správkyňa Nadácie SPP, Eva Guliková.

Vďaka grantu dostanú  šancu projekty, ktoré prispejú k oživeniu komunitného, kultúrneho alebo športového života v mestách a obciach na celom Slovensku.

O finančnú podporu sa mohli uchádzať mimovládne organizácie, občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, neinvestičné fondy, kultúrne inštitúcie, ako múzeá, knižnice, galérie, kultúrno-osvetové strediská, ale aj samosprávy, obce a mestá a účelové zariadenia cirkvi.

Uzávierka elektronických žiadostí bola 5. mája 2024. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 3000 eur. Aktivity projektu musia byť zrealizované do 31. októbra 2024.

Bližšie informácie a výsledky podpory SPPoločne pre komunity – Spoznaj svoj región, svoju obec, svoje mesto nájdu záujemkyne a záujemcovia na webstránke Grantový program SPPoločne pre komunity - Nadácia SPP (nadaciaspp.sk).

Kontakt pre médiá: Ondrej Šebesta, hovorca, mobil: +421 917 501 370, e-mail: press@spp.sk, www.spp.sk