Nadácia SPP verí, že Slovensko môže byť lepším miestom pre život vďaka aktívnym komunitám, ktoré sa oň starajú. Silná komunita je miestom, kde sa stretávajú rôzne generácie, delia sa o skúsenosti a spoločne vytvárajú prostredie plné porozumenia, rešpektu a vzájomnej podpory. Každý vek má svoje bohatstvo – skúsenosti starších a energia mladších sa môžu navzájom dopĺňať a obohacovať.
Práve preto sme vytvorili grantový program SPPoločne pre komunity, ktorý podporuje iniciatívy posilňujúce medzigeneračné väzby, pomáha seniorom cítiť sa aktívnou súčasťou spoločnosti a vytvára priestor na medzigeneračný dialóg. Program je zároveň určený aj pre všetkých, ktorí si ctia tradície, vážia si skúsenosti starších generácií a chcú sa nimi inšpirovať pri budovaní silných a súdržných komunít.
Čo podporíme?

Medzigeneračné vzdelávanie a mentoring - napr. kurzy a workshopy, kde seniori odovzdávajú svoje skúsenosti mladším generáciám, programy zamerané na vzdelávanie seniorov v oblasti digitálnych technológií, iniciatívy, kde mladí ľudia učia seniorov nové zručnosti, napríklad používanie smartfónov, internetu či sociálnych sietí, čím im pomáhajú lepšie sa orientovať v digitálnom svete.

Spoločné voľnočasové a kultúrne aktivity - napr. organizovanie komunitných podujatí, kde sa seniori stretávajú s deťmi a dospelými pri spoločných hrách, tvorivých dielňach alebo športových aktivitách, medzigeneračné divadelné alebo hudobné projekty, ktoré posilňujú sociálne väzby, podpora kultúrnych podujatí, ktoré pomáhajú zachovávať miestne tradície a historické hodnoty prostredníctvom spolupráce viacerých generácií.

Podpora psychickej pohody seniorov - napr. programy na duševnú podporu starších ľudí, kde sa môžu stretávať a deliť sa o svoje príbehy a skúsenosti, terapie cez umenie, čítanie, rozprávanie príbehov a spoločné diskusie s mladšou generáciou, organizovanie pohybových a relaxačných aktivít na podporu zdravého životného štýlu seniorov.

Dobrovoľnícke a komunitné iniciatívy - napr. spájanie seniorov a mladých dobrovoľníkov pri zveľaďovaní verejných priestorov alebo komunitných projektov, iniciatívy podporujúce environmentálnu výchovu a starostlivosť o prírodu v rámci komunitných projektov.

Zriadenie komunitných centier pre medzigeneračné stretnutia - napr. podpora vytvárania miest na stretávanie seniorov s ostatnými generáciami, kde sa môžu vzdelávať, tráviť čas a vytvárať nové priateľstvá, spoločné priestory na spoločenské hry, rozhovory či relaxačné aktivity, vytváranie priestorov na spoločné športové a rekreačné aktivity, ako sú záhradkárske kluby alebo pohybové cvičenia.
Čo nepodporíme?

Rekonštrukciu a výstavbu ihrísk (detské, workoutové, skateparkové, skateboardové ihriská, klziská...).

Rekonštrukciu a obnovu kultúrnych pamiatok.

Budovanie infraštruktúry – plynofikácia, rozvoj kanalizačnej siete, výstavba ciest, budovanie chodníkov, osvetlenia a pod.

Aktivity realizované v zahraničí.

Projekty realizované dodávateľsky, len nákup vybavenia alebo zariadenia bez nadväzných verejnoprospešných a dobrovoľníckych aktivít.

Projekty prinášajúce úžitok len ich realizátorom.

Projekty ideologicky alebo extrémisticky zamerané, projekty v rozpore s morálnym, mravným a korektným správaním.

Zveľaďovanie súkromného majetku, projekty realizované na súkromných pozemkoch fyzických osôb.

Projekty, ktoré slúžia úzkej, uzavretej cieľovej skupine, a teda nie sú verejnoprospešného charakteru.

Obecné alebo hodové slávnosti (jarmoky, vinobrania apod.)

Letné tábory.

Cestovné náklady.

Ubytovanie.

Administrácia projektu (mzdy a odmeny realizátorov projektu).

Projekty predložené podnikateľským subjektom, fyzickými osobami a neformálnymi skupinami.