Spoločne bojujeme o život

Od vypuknutia pandémie koronavírusu si ľudia na celom svete uvedomili, že schopnosť slobodne dýchať nie je vždy samozrejmosťou. Na detskom a novorodeneckom oddelení v Trstenej sa rozhodli pomôcť svojim malým pacientom trpiacim respiračnými ochoreniami. Vďaka grantovej podpore majú k dispozícii prístroj Vapotherm, ktorý im pomáha s tak dôležitým úkonom, ako je dýchanie.

Prístroje Vapotherm poskytujú podpornú terapiu kyslíkom najmä pacientom s ochorením Covid-19, ktorí mnohokrát dýchať sami nedokážu. Pre novorodencov a deti do 18 rokov, ktorí na detskom oddelení HNsP Trstená často trávia dlhé týždne liečby v odlúčení od svojich matiek a rodiny, je čas strávený mimo domova veľmi náročný. Pomocou prístroja, ktorý pomáha ľahšie zvládať ťažké ochorenie, im personál nemocnice aspoň čiastočne pomáha uľaviť od respiračných ťažkostí a robí malým pacientom ich nútený pobyt v nemocnici príjemnejším.

Cieľom projektu bola a je ochrana a podpora zdravia detí na detskom a novorodeneckom oddelení v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená. Nákupom prístrojov Vapotherm je im zabezpečená podporná terapia kyslíkom.

Finančné prostriedky z Programu podpory partnerstiev boli v projekte použité na:

• Vapotherm Precision Flow/ komplet s príslušenstvom,
• medicínsky kompresor k Vapothermu.