DETI A ARCHITEKTÚRA 2021

Projekt DETI A ARCHITEKTÚRA má za cieľ šíriť osvetu medzi žiakmi základných škôl a základných umeleckých škôl, ako aj osem-ročných gymnázií a prostredníctvom e-kurzu ich vzdelávať o architektúre a zaujímavých dielach slovenskej i svetovej architektúry. Súčasťou projektu, ktorý organizuje Občianske združenie EUROARCH, je aj výtvarná súťaž, ktorá bola v roku 2021 tematicky zameraná na „Budovy pre kultúru“.

Každý rok je projekt realizovaný formou kreatívneho a interaktívneho e-learningového kurzu, ktorí si žiaci naštudujú, a ktorý končí kvízom, v ktorom si preveria získané vedomosti. V roku 2021 sa konal už 8. ročník projektu, ktorého zámerom bolo žiakom predstaviť významné budovy pre kultúru na Slovensku a v Európe.

Deti najprv študovali kreatívny a interaktívny e-kurz o budovách a architektúre, kde bola predstavená napr. historická a nová budova SND, budovy Reduty, SNG a SNM v Bratislave, ale aj napr. Kulturpark v Košiciach či budova Domu umenia v Piešťanoch. E-kurz obsahoval okrem zaujímavej grafiky a fotiek konkrétnych budov aj animácie. Novinkou ôsmeho ročníka e-kurzu bolo, že bol pripravený v dvoch jazykoch - slovenskom a anglickom.

Žiaci mali následne za úlohu namaľovať výtvarnú prácu, v ktorej mali zachytiť svoju predstavu divadla alebo inej budovy určenej pre kultúru.

Do e-kurzu sa v roku 2021 zapojilo takmer pätnásť tisíc žiakov a do výtvarnej súťaže prišlo vyše šesťsto výtvarných prác. Z nich odborná porota, ktorej súčasťou bol aj zástupca Nadácie SPP, vybrala dvadsať najlepších na ocenenie.

Autorov víťazných prác organizátori projektu pozvali na slávnostnú vernisáž v apríli 2022 a na druhý deň na tematickú vychádzku, aby si pozreli sály a zákulisie novej budovy SND, ako aj architektúru Bratislavy.

Finančné prostriedky z grantového Programu podpory partnerstiev boli v projekte použité na:

  • vyhotovenie e-kurzu, vrátane grafiky, animácií a softvérového riešenia.