Koncert pre Ukrajinu

Po vypuknutí konfliktu na Ukrajine, kedy mnoho ľudí ostalo bez domova, základných životných potrieb a v zlom psychickom stave, bola okrem priamej pomoci dôležitá aj spolupatričnosť a podpora na diaľku. „Koncert pre Ukrajinu“ v našom hlavnom meste bol jedným z jej prvých a dôležitých prejavov.

V podvečer 27. februára vystúpila na bratislavskom Hlavnom námestí celá paleta slovenských umelcov a hudobných skupín ako Para, Polemic, Saténové ruky, Hudba z Marsu, Bez ladu a skladu, Slovenský filharmonický zbor, Lúčnica a mnoho ďalších. Bez nároku na honorár vyslali týmto podujatím signál, že nám, Slovákom, nie je jedno, čo sa u našich východných susedov deje a hlboko s ukrajinským ľudom súcitíme. Počas podujatia boli na pódiu premietané diela slovenských vizuálnych umelcov reagujúce na konflikt, vybrané kurátormi Zuzanou Pacákovou, Ilonou Németh a Danom Didom. V rámci podujatia zazneli svedectvá ľudí z Ukrajiny a príhovor prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Prejavenie solidarity s iným národom, ktorý sa nepriazňou osudu ocitne v náročnej situácii, je dôležitým ukazovateľom vyzretej spoločnosti. „Koncert pre Ukrajinu“ bol gestom, ktorým sme dali jasne najavo, že v našej krajine odsudzujeme násilie a jeho prejavy páchané na nevinných ľuďoch.

Finančné prostriedky z Programu podpory partnerstiev boli v projekte použité na:

• pokrytie realizačných nákladov na koncert - zabezpečenie pódia, svetiel, zvuku a na TV prenos podujatia.